neděle 22. června 2008

Koněpruské jeskyně

Po dlouhé době jsme se někam podívali na výlet:) Ve škole jsem docela vytížená (rozuměj - jezdíme po exkurzích:)) a během této vytíženosti jsme byli zavedeni do okolí vrchu Zlatý kůň (475 m. n. m.), kde jsou ony jeskyně... Ovšem náš pančitel nevyslyšel přání a nevzal nás do oněch podzemních prostor, tudíž jsem to musela o pár dní později vzít do vlastních rukou;))

Velkolom Čertovy schody východ (foto: Jirka)

Tohle místo je jedno z těch, kde se spolu nenudí lidi, co rádi fotí a ti, co mají rádi geologii :) Takže něco málo o těch kamenivech. Koněpruské jeskyně se nachází v devonských vápencích (stáří 405-380 milionů let), jedná se o útesové a tedy mělkovodní vápence, kde je zachováno mnoho zkamenělin. Jeskyně samotné mají tři patra (převýšení asi 70 m) a vznikly v době před asi 25 - 30 miliony lety.

Objeveny byly v roce 1950 při těžbě vápence v Houbově lomu na jižním svahu Zlatého koně. Brzy poté byly jeskyně podrobně prozkoumávány a přišlo se na to, že ve třech patrech jsou celkem asi 2 km "chodeb". Ovšem v polovině 20. století do jeskyní nevnikli první lidé - ve svrchním patře byly objeveny pozůstatky penězokazecké dílny z 15. století. Veřejnosti byly prostory zpřístupněny v roce 1959.

Největší prostorou je tu "dóm Františka Proška", jestli mě paměť nešálí... Nejzajímavějšími prvky je v jeskyních ale krápníková výzdoba. Musim se přiznat, že slovo výzdoba mi k tomu moc nesedí, ale lepší jsem nevymyslela :) Tak schválně - znáte, jaké jsou krápníky? Stalagmit,stalagtit a stalagnát :) Stalagmit - jde ze země, stalaktit ze stropu a stalagnát je spojení těchto dvou. Teď se mi vybavil název stalagmitu a stalaktitu směřujícího k sobě - jmenuje se "věčná láska".

Krápníková výzdoba jeskyní (foto: Jirka)


Nejvzácnější a zároveň nejstarší součástí "výzdoby" jeskyní jsou tzv. jeskynní růžice. Stáří dosahuje až jeden milion let a zvláštní jsou také tím, že jsou krom vápence (jako všechny ostatní krápníky) tvořeny i opálem - vznik dokládá doznívající tropické nebo subtropické klima. Chápu, že pro negeologa je tahle informace poněkud mimo, ale nevadí:)

Prohlídková trasa je zajímavá, ale měli jsme smůlu na spoluprohlídkáře - byla to skupina plná cizinců, kteří z jazyků uměli asi jenom ruštinu a slečna průvodkyně byla mírně zoufalá, protože ona ruštinu neovládala:)) Takže jsme se toho od ní moc nedozvěděli, no snad někdy příště:) Ten den, kdy jsme jeskyně navštívili, bylo děsný vedro, takže procházka v chládku pod zemí byla příjemná o to bolestnější byla facka, kterou jsme dostali při odchodu:))

Navzdory počasí jsme si prošli i naučnou stezku po okolí, která má 11 zastavení. Dozvěděli jsme se, že v okolí lomu a jeskyní se nachází mnoho stepních druhů flory (traviny) i fauny (měkkýši, motýli) a to díky extrémnímu slunečnímu svitu a velkému suchu. Dále mnoho o geologické stavbě, objevování, těžbě vápence atd.
Zajímavý místem je lom Na Kobyle, těžba zde byla ukončena v roce 1929 a od té doby je zanechán svému přirozenému vývoji - dnes je poměrně hodně zarostlý vegetací... ale podle mě je to oáza klidu, takže dobrý místo třeba na piknik:) V lomových stěnách se nachází několik malých jeskyněk, jejichž objevování je také dost zajímavé:)

Zarůstající lom Na Kobyle (foto. Jirka)

Celkově je Český kras malebný a to nejen dole, ale i nad zemí:) Takže doufám, že se sem brzy zase podíváme, když už to z domova mám coby kamenem dohodil (a zbytek došel, dojel na kole nebo autem:)).


Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za komentář, thank you for your comment! :)