pondělí 11. ledna 2010

Praha pod sněhem

Byl leden a blížil se můj odjezd do Anglie na tříměsíční studijní pobyt... a zároveň byla hezká zima a v centru Prahy bylo docela dost sněhu (a to nemluvím o tom, že to byl teprve začátek a se sněhem to bylo ještě daleko horší - ale to jsem už na vlastní kůži nezažila a Londýn byl na sníh hodně skoupý:)). Na poslední chvíli jsem potřebovala sehnat kufr, abych si vůbec měla v čem odvézt věci. :) Ale ještě předtím jsme neplánovaně udělali malinkatý "výlet"... Nebo spíš výhled.:)

S Jirkou jsme se sešli poblíž Staroměstského náměstí, které v zasněženém podvečeru mělo opravdu neopakovatelné a dosud nepoznané kouzlo. Lidí se tu moc nezdržovalo, a tak se nám tu moc líbilo... Původně jsme přes náměstí chtěli jenom projít a pokračovat ke Kotvě, ale nakonec jsme se tu malinko zdrželi - vždyť jsem náhodou měla u sebe foťák a byla by škoda tu krásu krásnou nezaznamenat. :))

Husův pomník a Týnský chrám (foto: Lenka a Jirka)

Historie Staroměstské radnice sahá poměrně hluboko - do doby, kdy Jan Lucemburský udělil Starému Městu právo vytvořit si vlastní správní centrum. Jako sídlo byl vybrán kamenný gotický dům, ke kterému byla v roce 1364 přistavěna věž - vznikla tak Staroměstská radnice, jak jí známe dnes. Roku 1784 byla spojena čtyři pražská města pod jednotnou správu a Staroměstská radnice se stala hlavním pražských sídlem. V květnu 1945 byla radnice ostřelována a část staveb vyhořela, poničen byl i orloj. 

Věž Staroměstské radnice (foto: Lenka a Jirka)

Pražský orloj na Staroměstském náměstí je jedním z nejoblíbenějších míst v Praze. Ale o tom netřeba mluvit, protože to zná každý - vždycky, když jsem šla kolem, tak se tu tísnili lidé čekající na odbíjení celé hodiny. :) Ale jo, nedivím se turistům, je to krása. :) Orloj je prvně zmiňován v listině z 9.října 1410.

Orloj (foto: Lenka a Jirka)

No, dobře... zrovna v tu dobu tam moc lidí nebylo, ale jinak jich tu jsou skoro davy. ;))

Prostranství před Orlojem (foto: Lenka a Jirka)

Docela mě fascinovala vnitřní část staroměstské radniční věže, protože je velmi moderní. Centrální část vyplňuje výtahová šachta (je fajn, že věž je bezbariérová) a po obvodu jsou schody. Docela by mě zajímalo, kolik jsme nachodili metrů, než jsme se dostali nahoru. :))

Výtah na vyhlídku (foto: Lenka a Jirka)

... Ale to není nic proti tomu, co nás čekalo nahoře. Myslím, že jsme si vybrali opravdu správnou dobu na návštěvu, protože lepší výhled si snad ani neumím představit. Na Staroměstském náměstí bylo jenom pár noh a to ještě většina z nich odklízela sníh... Památky byly krásně osvětlení a do toho ještě bělostný sníh. Byla to prostě krása! ... Teď tak přemýšlím o tom, jestli toto slovo nepoužívám až příliš... ale nemůžu si pomoct! :)

Následujících pár fotek nechám jen tak, ani si snad nezaslouží, aby byly rušeny nějakými mými přihlouplými komentáři... :)

Kostel sv. Mikuláše (foto: Lenka a Jirka)

Sněžení nad Prahou ... (foto: Lenka a Jirka)

Okenní fotka (foto: Lenka a Jirka)

Týnský chrám a část Staroměstského náměstí z věže (foto: Lenka a Jirka)

Ze Staroměstského náměstí jsme už jen proletěli Celetnou ulicí, prošli kolem krásné Prašné brány a prchali jsme dál směrem ke Kotvě, kde jsem si pořídila kufr (co kufr - svého Golema o kterém je napsáno určitě víc v psaní z Anglie - viz duben tohoto roku:)). O Prašné bráně třeba bude víc někdy jindy, až si jí blíže prohlédneme... :) 

Prašná brána (foto: Lenka a Jirka)

No, myslím si, že tohle byl hezký náhodný výlet... A také tak trochu symbolické rozloučení s Českou republikou. Tak na viděnou za čtvrt roku, dámy a pánové. :)


Další informace:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za komentář, thank you for your comment! :)