Ostuda byla napravena a já jsem se poprvé za život podívala na kompletní prohlídku "našeho" zámku:) A byla jsem poměrně mile překvapena, hezký to bylo:)
Nejstarší písemná zmínka o Dobříši pochází z roku 1252, kdy tu na dřevěném opevněném dvorci sídlil král Václav I. Opevněný hrádek, nazývaný Vargač, se dodnes vypíná na skalním ostrohu nad Huťským rybníkem. V roce 1340 byla dřevěná stavba přestavěna na kamennou. V roce 1367 Karel IV. přenesl úřad královského lovčího právě na Dobříš. Za husitských válek (r. 1421) byl hrad i s podhradím vypálen. K rozkvětu došlo až v dalším století a v roce 1567 se Dobříš stává městečkem.
V poslední třetině 16. století přestal hrad stačit dobovým požadavkům a bylo vybudováno nové sídlo. V roce 1630 bylo dobříšské panství prodáno nejvyššímu lovčímu Bruno Mannsfeldovi, ale v té době tato oblast byla drancována válkami a silně neprosperovala. Mannsfeldi dali zámek přebudovat do barokní podoby a také nechali vybudovat loretánskou kapli před zámkem.
Dobříš ale neměla ještě dovršeno svých tragédií, v roce 1720 vyhořel zámek a část městečka. Z této doby také pochází klikatice silnice před zámkem - původně prý vedla rovně okolo vstupu:). Zámek byl v letech 1745 - 1765 zrekonstruován do rokokové podoby, která se zachovala do dnešní doby. Současně byl hrádek přestavěn na sýpku, což asi byl počátek konce Vargače, který je dnes zchátralý... Škoda...
O deset let později od přestavby zámku došlo ke spojení rodu Mannsfeldů z Dobříše a Colloredů z Opočna, tak vznikl rod Colloredo-Mannsfeld ;). V roce 1945 byl zámek zestátněn, ale dnes už opět majitelem zástupce rodu - Jerome Colloredo-Mannsfeld.
Součástí zámeckého komplexu je nádherný francouzský park, který je typický buxusovými bludišti, sochařskými díly... Hlavní dominantou je ale fontána Napájení Heliových koní a za ní je ještě oranžerie, kde bývala malba, která měla navozovat dojem, že jsou v dálce ještě další budovy. V současné době dochází ještě k restaurátorským pracím na samotném sousoší koní, ale větší část fontány je opět na svém místě. Je radost vidět tuhle nádheru probouzet se k životu:)
Sochy pocházejí od Ignáce F. Platzera a jsou z let 1760 - 1765. V letech 2002 - 2006 probíhaly opravy fontány samotné a od roku 2007 do dnes se restauruje sochařská výzdoba. Jedná se o ženské postavy Néreidek s květy a čelenkami ve vlasech a soch Poseidona (s korunou, v budoucnu by opět měl mít trojzubec) a Nérea s věncem z mořských řas (původně i s veslem). Časem bude ještě instalováno sousoší dvou Tritónů a párem koní boha Hélia... Na restaurování soch pracoval a pracuje akademický sochař a restaurátor Jan Vích a za to mu patří velké dík. Jistě je to namáhavá práce, ale je krásné vidět, jak se vrací zašlá krása uměleckým dílům...
Žádné komentáře:
Okomentovat
Díky za komentář, thank you for your comment! :)