sobota 14. ledna 2012

Pařezitý u Svatého Pole

Už od Vánoc jsem byla nemocná, což mě dost mrzelo, když jsem tak smutně koukala, jak je za oknem pěkně a já jsme nemohla nikam fotit... :)  V pátek ráno (no, spíš dopoledne - kdo by vstával brzy, když nemusí; )) jsem konečně roztáhla žaluzie a venku ležel sníh! Jupíí... Sice přes den ještě trochu roztál, ale někde už zůstal a navečer ještě další připadl, takže v sobotu už se opravdu dalo mluvit o tom, že napadl sníh. ;))

Nedávno jsem kdesi v literatuře objevila, že v roce 2009 byla vyhlášená nová přírodní památka a já jsem o tom neměla ani tušení... Tedy nebyla v databázi, odkud se čerpají data pro českou Wikipedii. Smůla no... Ale brzy poté, co jsem přišla na tento nedostatek, dostala se památka do databáze = zákon schválnosti. :) Docela dlouho jsem si musela počkat, než jsem se sem dostali na focení, ale vyplatilo se, protože slunce a sníh vždycky vykouzlí pěkné fotky. :) Jeli jsme přes Budínek a auto jsme nechali jenom kousek odsud, na břehu Svatopolského rybníku, který je vcelku oblíbenou koupací lokalitou... No, teda já jsem se tu nikdy nekoupala, tak nevím no. :) Koukala jsem ale, že rybník má dost nízko hladinu a jsou odhalené kamenité břehy... ale to je asi tím, že je málo vody. Bylo kolem nuly a přesto že se sluníčko docela snažilo, byla dost zima a fučel vítr, tak jsem byla ráda, že mě Jirka donutil, abych si vzala čepici. :)

Svatopolský rybník (foto: Jirka)

Silnice ze Svatého Pole do Budínku (foto: Jirka)

Hranice přírodní památky je jenom kousek od silnice. Přírodní památka Pařezitý byla vyhlášena krajským úřadem Středočeského kraje k 11. říjnu 2009 na území o rozloze 10,32 ha. Důvodem ochrany je zachovalý komplex pobřežích rostlin Pařezitého rybníka a na něj navazující mokřady. Je zde zaznamenána řada ptáků, ale i obojživelníků a bezobratlých.

Přírodní památka - Pařezitý (foto: Jirka)

Dneska to tak nevypadá, ale opravdu se jedná o rybník a byl vybudován v podstatě docela nedávno - v 90. letech 19. století. Název rybníka je odvozen od místa, kde byl rybník vybudován - jedná se o vykácený les. První krok k ochraně rybníka byl učiněn v roce 1995, kdy tu městským úřadem Dobříš byl vyhlášen tzv. významný krajinný prvek.

Zimní pohled na rybník (foto: Lenka)

Lokalita je významná z ornitologického hlediska, hnízdí tu nebo dočasně pobývá tu řada zajímavých druhů ptáků. Jsou to například volavka popelavá (Ardea cinerea) a bílá (A. alba), ledňáček říční (Alcedo atthis), čáp bílý (Ciconia ciconia)... A nebo třeba kormoráni... Akorát já jsem je vyplašila dřív, než jsem si jich stihla všimnout, takže jenom zakroužili nad rybníkem a byli pryč... Tak alespoň jejich fotka v letu. :) Kormorán velký (Phalacrocorax carbo) není žádný ptačí drobeček - dorůstá až jednoho metru a váží až 3,5 kg. Denně spořádá více než půl kila ryb. Což se ukazuje v posledních letech docela jako problém, kormorán je u nás chráněným druhem, ale v posledních letech se jeho počty upravily a dneska se zdá, že je to druh až přemnožený. V některých oblastech České republiky pustoší obyvatele řek a rybníků docela vytrvale.  Stát sice tyhle škody proplácí, ale není to málo - v roce 2008 to prý bylo 36 milionů korun!

Letící kormoráni (foto: Lenka)

V letu se mi povedlo vyfotit i volavku bílou... Bohužel si vždycky sedla na strom na druhé straně rybníka, takže lépe vyfocenou jí nemám. :) Dorůstá až metr do délky a má rozpětí křídel až 1,70 m, je celá bílá jen s tmavými končetinami a žlutým zobákem. Což tmavé nohy vidět jsou a žlutý zobák spíš ne. :) Vyskytuje se ve velké části světa - v Africe a Jižní Americe je celoročně, v Evropě hlavně zimuje... Což je případ i České republiky, zatím tu nebylo hnízdění zaznamenáno (ale v sousedním Rakousku už ano, tak se nám třeba také poštěstí :).

... a volavka bílá (foto: Lenka)

Břehy rybníka jsou porostlé orobincem širokolistým (Typha latifolia), jestli jsem tedy správně určila druh. :) Snad jo, protože se jedná o nejrozšířenější druh orobince, takže tu asi nemáme nic extra. :) Dorůstá do výšky 1-2,5 m, listy mají souběžnou žilnatinu a jsou široké až 2 cm. Nejvýraznější na rostlině je květenství složené do tlustých klasů... kterým se běžně říká doutníky. :) I v zimě je kolem každého rybníka doutníků dost. Tyhle ale byly o to vtipnější, že z jedné strany byly ofoukané a bílé od sněhu... hm, ale bohužel je to ta druhá strana, než je na fotce. :))

Porosty orobince (foto: Lenka)

Rybník jsme celý obešli... Z druhé strany je to dost podmáčené, tak jsme museli jít až po louce za rybníkem, ale zase je výhoda, že tam jsme se mohli brouzdat sněhem, což se nám skoro rok nepoštěstilo. :)) Se sněhem ta šedá zimní příroda vypadá hned zajímavěji. :)

Čerstvý sníh (foto: Jirka)

Stromy z jedné strany zafoukané sněhem jsou úplně boží. :) Akorát bych nemusela úplně být u toho, když se na ně ten sníh foukal, to musel být docela nepříjemný krut. :)

Zasněžené stromy... (foto: Jirka)

... odkud vítr vál (foto: Jirka)

A když jsme se z druhé strany dostali znovu blízko k rybníku, překvapili jsme tam labutě velké (Cygnus olor), které dostatečně rychle nestačily odplavat na druhou stranu rybníka. :) U labutí je zvláštní vidět, že jsou plaché, protože většinou plavou k lidem blíž, aby si vysomrovaly nějakou "dobrotu". :)

Labutě (foto: Lenka)

A ještě naposledy se podíváme na Pařezitý rybník v celé jeho kráse. :) ... Můžeme si jenom přát, ať mu tenhle přírodní charakter vydrží co nejdřív... No, dálnici ani benzínku tu snad nikdo nebude chtít stavět. 

Pařezitý... naposledy :) (foto: Jirka)

A s dnešním kratičkým fotovýletem do přírody se rozloučíme ještě pohledem na mraky nad Svatým Polem... Tď už zbývalo jenom oklepat sníh z bot a nohavic a jet domů. :)

Mraky nad Svatopolským rybníkem (foto: Lenka)

Ale ráda jsem si pak doma na zahřátí uvařila čaj. Sice bylo kolem nuly, na sluníčku o něco víc, ale letošní zima je tak zvláštní, že mi to počasí dneska přišlo jako velká zima. :) Snad si brzy zvykneme na skutečnou zimu. :)


Další informace:

6 komentářů:

 1. Rezervace Pařezitý je nenápadná. V létě tady jezdíme na kole a ani nás nenapadlo se pozastavit déle. Snad letošní sezóna odkryje více míst k zastavení se.
  Sníh a sluníčko dělá krásné fotky. Moc hezky zpracované.

  OdpovědětVymazat
 2. Takových míst v okolí bude hodně, měli bychom se více koukat kolem sebe. :) Docela mě překvapilo, že i lom Jezírko je chráněn a má status přírodní památky...
  Díky za komentář a pochvalu. ;)

  L.

  OdpovědětVymazat
 3. Nádhera. Sice jste si museli počkat, ale vyplatilo se. Fotky se vám opravdu povedli. Líbí se mi hlavně ta v popředí s rákosím (v mládí jsme mu říkali "doutníky").
  Takový výlet vám tedy moc závidím, já jsem už skoro tři týdny zavřená doma. Už se taky těším až někam vyrazíme.
  Přeju vám další stejně podařené úlovky:)

  OdpovědětVymazat
 4. Děkujeme za komentář a hlavně za pochvalu - to vždycky moc potěší. ;) Koukala jsem na Vašem blogu, že teď máte studijní období - přeji, ať máte brzy všechny zkoušky splněné a ať můžete také někam vyrazit... To se budu těšit, až si o tom přečtu. :) Hezký večer.

  OdpovědětVymazat
 5. Nádherné fotky. Ráda fotím rybníky, cesty, stromy....

  OdpovědětVymazat
 6. Děkujeme, potěšila jste nás. :)

  OdpovědětVymazat

Díky za komentář, thank you for your comment! :)