sobota 15. ledna 2011

Praha věžatá I. - Staroměstská mostecká věž

Tohle je první příspěvek z cyklu "Praha věžatá", který bude následovat tento rok. ;) Zakoupili jsme si totiž na jedněch ze slevových stránek kupóny k návštěvě sedmi památkových objektů v Praze, které platí do konce letošního roku, takže se tu ještě pár věží objeví. :) K návštěvě jsme si vybrali hned první víkend po nákupu, protože se slevové kupóny měly vyzvednout do konce měsíce a my jsme zrovna na 15. ledna měli lístky do divadla, které jsme dostali od Ježíška. :)

Bylo až s podivem, jaký ten den bylo teplo - vypadalo to spíš jako by bylo za dveřmi jaro a ne jako tuhá zima, která by normálně v lednu panovala. :) Tramvají jsme se dostali na Malou Stranu, kde jsme vystoupili a odsud jsem se prošli po Karlově mostě a obdivovali jsme jeho krásy. :) Říkám to pořád, že na cestování po evropských městech je nejlepší leden nebo únor, to je tam nejméně turistů.. a i tady se mi to potvrdilo. :)

Čertovka (foto: Jirka)

Pan malíř v akci :) (foto: Lenka)

Jak už jsem psala, bylo toho dne dost teplo, což také souviselo se zvýšenou povodňovou aktivitou. I ve Vltavě bylo hodně vody.

Skoro velká voda v Praze... (foto: Jirka)

Karlův most je druhý nejstarší dochovaný most v České republice. Nahradil Juditin most, který byl stržen při jarním tání a to v roce 1342. Nový most byl stavěn pod záštitou Karla IV. a byl budován mezi lety 1357 - 1402. K položení základního kamene vybral Karel IV. zajímavé datum které přestavuje řadu lichých čísel - 1, 3, 5, 7, 9, 7, 5, 3, 1. Základní kámen byl položen v roce 1357, 9. července v 5:31 hodin. :) Postaven byl gotickým stavitelem Petrem Parléřem. Zajímavostí je, že jméno, pod kterým tento most známe dnes, je vžito až od konce 19. století a to na popud Karla Havlíčka Borovského. Dříve se Karlovu mostu říkalo Pražský nebo Kamenný.

V průběhu času byl most doplněn 31 sochami a sousošími, ale dnes jsou tu umístěny kopie původních soch. Což se není co divit, když jsou zrovna sochy na Karlově mostě docela často cílem vandalů a co chvíli ve jsou v novinách o tom, co který opilý turista kde urazil. :) Jistotou je, že Karlův most je opředen mnoha tajemstvími... Už jenom to, jestli při jeho stavbě byly nebo nebyly použity vejce. ;) 

Perly našeho hlavního města ... (foto: Lenka)

Tuhle fotku mám ráda... Taková zvláštní momentka... Nevíte někdo, proč se pro štěstí a splněné přání má sahat zrovna na tuhle kovovou desku??

Dotek pro štěstí... (foto: Lenka)

A my se blížíme k Staroměstské mostecké věži, která stojí na prvním mostním pilíři Karlova mostu. Věž byla postavena za Karla IV. a byla postavena jako obranná věž, ale i jako reprezentativní jakýsi vítězný oblouk, protože tudy vedla trasa korunovačních průvodů. Věž je vysoká 47 m nad úrovní mostu (od hladiny Vltavy je to celých 57 m). Postavena je z pískovce a střecha je pokryta břidlicí, na jižní straně je samostatný přístavek, kde je přístupové schodiště. Za autora kamenické a sochařské výzdoby je považován Petr Parléř. Výzdoba se dochovala především ze strany od Křižovnického náměstí, na západní straně je dnes pamětní deska na dobývání Starého Města v roce 1648 při kterém byla zničena původní výzdoba na této straně věže. Dost už plkání o věži, jdeme se podívat blíže a výše. :) 

Míříme po Karlově mostu směrem ke Staroměstské mostecké věži (foto: Lenka)

Vyzvedli jsme si poukázky na vstupy na věže a hned jsme se po schodech vydali nahoru. Budova je celkem třípatrová, v prvním patře je promítána projekce o historii věže a v druhém patře je zase malá expozice věnovaná Karlu IV. a mostecké věži. Je mi docela líto, že jsme neměli víc času a nemohli jsme si to tu prohlédnout důkladněji.

Pohled na Karlův most z jednoho okýnka Staroměstské mostecké věže :) (foto: Lenka)

Po vystoupání 138 schodů jsme se ocitli na vyhlídkovém ochoze. Je odsud opravdu pěkný výhled přes řeku Vltavu na Pražský hrad a Petřín... a na druhou stranu na Staré Město. Je fajn sledovat ten mumraj kolem. Akorát je trochu problém, že je na věži tak málo místa a všechno je tak nízké. :) Moc si neumím představit, jak to tu vypadá v létě, když se sem musí zákonitě chtít podívat daleko víc lidí. :) Ale to je ta autenticita starých památek. :))

Docela jsem se pobavila, když jsem pár dní po naší návštěvě viděla na idnes.cz obdobnou fotku jako jsme udělala na věži já. :))

Výhled na Karlův most, Petřín a Hradčany (foto: Lenka)

Něco na tom asi bude, že je Praha stověžatá... :) (foto: Jirka)

Óóóó, jak máme rádi tyhle turistické kýýýče! Kdo tohle může kupovat?? :) Ale co, najdeme to v každém městě, ale jenom mi není jasné, jak se na tomhle mohou uživit, když nájmy takových krámků v centru Prahy musí být obří. :)

Suvenýr z Čech :))) (foto: Lenka)

A pak jsme už na pátou hodinu uháněli na Václavské náměstí do divadla Rokoko. Nakonec jsme to v pohodě stačili a dokonce jsme si ani nemuseli sedat mezi posledními a to je co říct. :)))

___________________________________________________

Protože divadlo začalo už v pět hodin, docela brzy i skončilo, takže jsme měli ještě dost času, abychom si udělali malou kochací procházku cestou na autobus. :) Samozřejmě, že jsme cestou skončili v mekááči... O:-) Hlad byl veliký a nikde kolem jiná možnost, kde se najíst. :)) 

Václavské náměstí s národním muzeem (foto: Lenka)

Noční Hradčany (foto: Lenka)

Národ sobě (foto: Lenka)

Není ta noční Praha opravdu krásná?


Další informace:

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za komentář, thank you for your comment! :)